Ekonomiczne spalanie węgla

Dział o naszym życiu, troskach i radościach.

Ekonomiczne spalanie węgla

Postprzez piotrsch » 17 gru 2013, o 19:05

Ostatnio natknąłem się na dość ciekawy temat na temat palenia w piecach CO. Spróbowałem i poprawiło zdecydowanie. Warto poczytać i wdrożyć u siebie raz że zaoszczędzimy pieniędzy na opale a dwa to że nasze powietrze będzie czystsze (nie będzie takiej zadymy jak teraz). Co o tym sądzicie? link poniżej http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... kamiennego
piotrsch

Re: ekonomiczne spalanie węgla

Postprzez tonieja » 17 gru 2013, o 21:22

Wątek bardzo interesujący. Trafiłem na niego rok temu i lektura bardzo wciągnęła. Mam dom 160m2 nieocieplony, okna drewniane i wcześniej spalałem 6 kg węgla na godzinę, teraz spalam niecałe 2 kg, więc oszczędność potężna. gorąco polecam ten temat. Zapraszam również na wersję w pigułce czyli stronęhttp://czysteogrzewanie.pl
tonieja

Postprzez Gość » 18 gru 2013, o 09:54

Bardzo ciekawe! Szkoda jednak, e jeszcze tylko przez 6 lat będziemy mogli używać takich kotłów.
Potem będziemy mieli do wyboru: coraz droższy gaz od ruskich, lub równie drogi prąd elektryczny :(
No chyba, że UE się do tego czasu jednak rozpadnie, to nie będzie tak źle :)
Gość

Postprzez ANDRZEJKOWY » 19 gru 2013, o 10:48

piotrsch napisał(a):Ostatnio natknąłem się na dość ciekawy temat na temat palenia w piecach CO. Spróbowałem i poprawiło zdecydowanie. Warto poczytać i wdrożyć u siebie raz że zaoszczędzimy pieniędzy na opale a dwa to że nasze powietrze będzie czystsze (nie będzie takiej zadymy jak teraz). Co o tym sądzicie? link poniżej http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... kamiennego

Jedno mnie ciekawi w tym ,,NOWYM,, sposobie spalania, a mianowicie: JAK ROZWIĘZUJESZ SPRAWĘ Z POPIOŁEM POWSTAŁYM Z SPALONEGO WĘGLA? Paląc tradycyjnie spada do wyczystki, a w ,,NOWYM,, systemie? :?: :?:
ANDRZEJKOWY

Postprzez Gość » 19 gru 2013, o 13:17

Szanowni Koledzy.
Piec o którym tak rozprawiacie to typowy kocioł miałowy , zapalany od góry z podmuchem z rusztu. Do prawidłowego nadmuchu w zwykły kociołek wystarczy wstawić ażurowe nadmuchy powietrza i wymusić nadmuch wentylatorem. Ja osobiście mam kocioł trój syfonowy wolno ssący bez nadmuchu, dolnego spalania (sam go zrobiłem)i mogę palić czymkolwiek a dymu z komina nie widać , czyli czysto i ekonomicznie spala opał ,bo dym to nic innego jak żle i niedokładnie spalony opał. Warunek prawidłowej pracy takiego pieca to dobry ciąg komina i poprawny dobór mocy kotła. Pozdrawiam!
Gość

Postprzez Gość » 19 gru 2013, o 18:18

Sama prawda z tym górnym spalaniem. Ja również mam w domu przerobiony zwykły piec węglowy z wymuszonym nadmuchem od popielnika, a zamiast węgla zasypujemy go miałem. Wszystko własnej roboty. Sterownik do pieca można kupić za grosze z allegro. Fakt faktem, że trzeba być pewien niezawodności sterownika, żeby piec się nie rozhulał, chociaż przez jakieś 4 lata tylko raz włączył się u mnie bezpiecznik zrobiony z termostatu samochodowego (85*C) (ten sam piec na węglu i bez sterowania gotował się średnio raz w miesiącu). Jeżeli chodzi o oszczędności to są na prawdę spore- z 6 ton węgla zjechałem do 3-4 t miału. Do tego nie trzeba latac co chwilę dokładać do pieca. Wystaczy go raz zasypać i aktualnie przy tej temperaturze trzyma około 24 h. Zauważyłem też, że jest o wiele mnie popiołu, w dodatku bez brył szlaki wielkości arbuza, którą trzeba rozbić przy czyszczeniu ruszta. Podsumowywując jestem bardzo zadowolony z takiego rozwiązania i żałuję, że wcześniej się nie skusiłem
Gość

Postprzez piotrsch » 19 gru 2013, o 22:47

ANDRZEJKOWY napisał(a):
piotrsch napisał(a):Ostatnio natknąłem się na dość ciekawy temat na temat palenia w piecach CO. Spróbowałem i poprawiło zdecydowanie. Warto poczytać i wdrożyć u siebie raz że zaoszczędzimy pieniędzy na opale a dwa to że nasze powietrze będzie czystsze (nie będzie takiej zadymy jak teraz). Co o tym sądzicie? link poniżej http://forum.muratordom.pl/showthread.p ... kamiennego

Jedno mnie ciekawi w tym ,,NOWYM,, sposobie spalania, a mianowicie: JAK ROZWIĘZUJESZ SPRAWĘ Z POPIOŁEM POWSTAŁYM Z SPALONEGO WĘGLA? Paląc tradycyjnie spada do wyczystki, a w ,,NOWYM,, systemie? :?: :?:

spalanie o którym mowa tyczy się pieca z górnym spalaniem tego popiołu jest mniej poczytaj dokładnie forum o którym wcześniej pisałem albo jeśli powiadasz taki pięć poprostu spróbuj a zobaczysz korzyści jeśli któryś z sąsiadów to zobaczy to pewnie cię spytaj czy palisz gazem bo dymu prawie nie będzie
piotrsch

Postprzez ANDRZEJKOWY » 20 gru 2013, o 15:27

piotrsch napisał(a):
ANDRZEJKOWY napisał(a):

spalanie o którym mowa tyczy się pieca z górnym spalaniem tego popiołu jest mniej poczytaj dokładnie forum o którym wcześniej pisałem albo jeśli powiadasz taki pięć poprostu spróbuj a zobaczysz korzyści jeśli któryś z sąsiadów to zobaczy to pewnie cię spytaj czy palisz gazem bo dymu prawie nie będzie

POSIADAM NOWY PIEC ,,ŻYWIEC,, OPAL 21
ANDRZEJKOWY

Postprzez Gość » 20 gru 2013, o 20:12

Mam Piec z dmuchawą i sterownikiem temperatury.Jak palić żeby było ekonomicznie.W tej chwili podpalam od dołu i tak sobie dorzucam węgla i dym z komina jak z wielkiej fabryki. Oczywiście przeczytałem/czytam/ Ekonomiczne i czyste ogrzewanie węglem
Gość

Postprzez piotrsch » 22 gru 2013, o 16:01

Gość napisał(a):Mam Piec z dmuchawą i sterownikiem temperatury.Jak palić żeby było ekonomicznie.W tej chwili podpalam od dołu i tak sobie dorzucam węgla i dym z komina jak z wielkiej fabryki. Oczywiście przeczytałem/czytam/ Ekonomiczne i czyste ogrzewanie węglem

W zależności jaki to jest piec czy dolnego spalania czy górnego zorientuj się jaki piec posiadasz pomogą ci w tym rysunki na forum
piotrsch

Postprzez ooo!!! » 22 gru 2013, o 17:59

Nareszcie jakiś mądry temat.
Wprawdzie mieszkam w bloku i nie mam indywidualnego co, ale istotna jest i dla mnie ochrona srodowiska a posrednio i koszty ugrzewania. Nasze osiedla zima sa strasznie zadymione i dobrze by było zeby z tym skończyć. Może wtedy nie dojdzie do zakazu opalania węglem który ma wejść za kilka lat.
Owocnej dyskusji życzę.
ooo!!!

Postprzez piotrsch » 22 gru 2013, o 19:52

POSIADAM NOWY PIEC ,,ŻYWIEC,, OPAL 21

ANDRZEJKOWY

Piec o który posiadasz jest dolnego spalania.Poszukaj na forum o którym wcześniej pisałem na pewno znajdziesz jak usprawnić taki piec aby czysto i efektywnie spalał no i przede wszystkim bez dymu.
piotrsch

Re: Ekonomiczne spalanie węgla

Postprzez Józefina » 20 wrz 2016, o 10:41

Myślę, że jest to bardzo ciekawy temat, który niejednemu mieszkańcowi da do myślenia, przed zimą, która dotrze do nas za około trzy miesiące :)
Józefina

Postprzez piotrsch » 8 paź 2016, o 11:10

czas odświeżyć temat moze ktoś się pozytywnie zarazi ekonomicznym spalaniem węgla.
piotrsch

Postprzez magnetas » 10 paź 2016, o 20:12

Ekonomicznie spalać węgiel - jak? W ścisłym sezonie po prostu trzeba palić.
magnetas

Postprzez Sch » 11 paź 2016, o 04:33

magnetas napisał(a):Ekonomicznie spalać węgiel - jak? W ścisłym sezonie po prostu trzeba palić.

Poczytaj forum na temat palenia i spróbuj sam wyciagniesz wnioski choćby takie ze jest mniej dymu i nie trzeba tak często komina czyścić w ten sposób zmniejszenia się ryzyko pożaru komina
Sch

Postprzez Sch » 19 lis 2016, o 00:43

Sama prawda z tym paleniem dziś rozpalalem i dymu prawie wcale i od 14 pół weglarki wegla sie pali jestem ciekaw jak dlugo. W niektorych miastach na południu Polski robili nawet kampanie spoleczne na temat palenia w piecach były nawet pokazy szkoda że u nas nikogo do tego nie idzie przekonać.
Sch

Postprzez Rhonda » 3 sty 2017, o 14:52

Hmm trudno dziś jakiś konkretny sposób na ekonomiczne spalanie węgla, choć warto jest mieć oczywiście na uwadze, że może to być naprawdę bardzo istotne. Dobrze również korzystać z nieco bardziej ekologicznych paliw. Podobno na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrza miast, ponad połowa to miasta leżące na terenie Polski :). Ja między innymi z powodów ekologii, stawiam na ekogroszek, który w przynajmniej moim przypadku jest całkiem opłacalny oraz wydajny. Korzystam z produktów firmy SmartTrans i jeszcze się nie zawiodłem. Ludzie decydują się jednak na różne rozwiązania, ale ekogroszek mogę polecić.
Jeżeli jesteś wytrwały, osiągniesz wiele.
Rhonda

Powrót do Nasze codzienne sprawy