Ulica Ludwika Muzyczki w miejsce "Parkowej"?

W tym miejscu dodajemy tematy, które nie pasują do innych działów

Ulica Ludwika Muzyczki w miejsce "Parkowej"

Postprzez jsk » 16 sty 2013, o 20:19

Witam serdecznie forumowiczów.
Jestem już starszym człowiekiem i do tego „nawala” mi zdrowie. Przez całe życie byłem i nadal jestem pasjonatem historii Wyrzyska i okolic. Brałem udział w przygotowaniu „Dziejów Wyrzyska” co czynnie wspierały takie osoby jak śp. Burmistrz Adam Siwa i prof. Lech Janicki. Być może odnajdziecie w tej książce (którą chyba nadal można nabyć w księgarni na rynku) nazwiska swoich ojców czy dziadków czym możecie się chlubić, ale znajdujemy w niej także nazwisko osoby, którą mogą się chlubić wszyscy wyrzyszczanie. Osobą tą jest Ludwik Muzyczka. Zacytuję za Wikipedią jego biogram:

„ Ludwik Muzyczka ps. "Ludwik", "Benedykt", "Sułkowski" (ur. 25 sierpnia 1900 w Krakowie, zm. 25 lutego 1977, tamże) – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, działacz Związku Strzeleckiego.
Żołnierz Legionów Polskich, od 1920 w Wojsku Polskiego. Był członkiem PPS-u. W latach 1930-1933 organizował i był komendantem tajnego Północnego Okręgu Związku Strzeleckiego działającego na obszarze Wolnego Miasta Gdańska i Prus Wschodnich. Za działalność w Związku został wydalony z Gdańska przez Senat Gdański. Następnie był starostą powiatu w Wyrzysku i Inspektorem terenowym przy Komendzie Pomorskiego Okręgu ZS.
Mianowany podporucznikiem rezerwy piechoty ze starszeństwem z 1 września 1931 roku. W 1934 roku zajmował 424 lokatę na liście starszeństwa oficerów rezerwowych piechoty. Miał wówczas przydział mobilizacyjny do 1 Pułku Piechoty Legionów i pozostawał na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Wilno Miasto.
We wrześniu 1939 dowodził oddziałami samoobrony powiatu Wyrzysk. Następnie dowodził samoobroną Inowrocławia i był komisarycznym prezydentem Inowrocławia. Po 17 września przedostał się pod nazwiskiem Sułkowski do Warszawy gdzie nawiązał kontakt z tworzącą się Organizacją Orła Białego. W czerwcu1940 przeszedł z organizacją do ZWZ. W latach 1941–1944 był szefem Biur Wojskowych w Komendzie Głównej ZWZ-AK.
Po wojnie współorganizował NIE i WiN. W latach 1947-1948 i 1950-1954 był więźniem stalinowskim.”

Dodam tu od siebie że sprzeciwił się gen. Borowi Komorowskiemu gdy w ścisłym kierownictwie podejmowano decyzję o wybuchu powstania warszawskiego.

Niestety,postać ta, w naszym mieście jakoś mimo tych zasług zostać należycie upamiętniona. A była okazja bo nadano np. imiona dwóm nowym szkołom. Jedynie śp. Adam Siwa coś w tym kierunku robił,bo spowodował że nowemu mostowi nadano imię naszego zasłużonego starosty. Tablicę z imieniem odsłaniała wówczas córka byłego starosty. Opowiadała nam wtedy, że jej ojciec miał wielki sentyment do naszego miasta i kilka razy po wyjściu z więzienia, incognito do Wyrzyska przyjeżdżał. Myślę ze gdyby przyjechał teraz, był by tym bardziej zadowolony widząc np. nową szkołę czy odremontowane budynki gimnazjum, (dawnego Domu Dziecka ) czy szpitala, KTÓRE POWSTAŁY Z JEGO INICJATYWY. No ale tej tablicy na moście to praktycznie nikt nie widzi ;-(. Myślę że to za mało jak na tak wielką postać.
Widzę także, że jest zainteresowanie historią naszego miasta. Są na tym forum np. wątki o kościele ewangelickim, domu dziecka, ba, von Braunie ;-/.A ten jeden z najbardziej dla polskości zasłużonych, jest praktycznie zepchnięty do niepamięci. Inne miejscowości szukają takich patronów na siłę, a my niestety nie potrafimy wykorzystać nazwiska pierwszej wielkości. Czy on podpada u nas pod kategorię „żołnierzy wyklętych” ??? Ja bym nie chciał tu polityki,żeby nie dzielic ludzi na tych „prawdziwych” Polaków i tych drugich. Więc przyjmijmy że to zwykłe zabieganie i troska o niełatwy byt codzienny ogranicza nam horyzonty. Nie mamy czasu na refleksję.
Więc krótko. Moja idea jest taka aby jednej z ulic naszego miasta nadać imię Ludwika Muzyczki. Mogła by to być np. obecna ulica Parkowa.
Uzasadnienie na lokalizację mam takie:
1.Ulica ta prowadzi do budynku obecnego gimnazjum który zbudował i na stadion w którego dokończenie też się angażował.
2.Nie ma tam wielu mieszkańców którym trzeba by zmieniać adresy i dowody osobiste.
3. Likwidacja nazwy „Parkowa” nie powinna budzić niczyich emocji bo jest emocjonalnie obojętna. Oczywiście istnieje sprawa tradycji, ale ta jest chyba do pokonania w imię wyższej racji.

Ja już chciał bym pozostać w cieniu, choć we właściwym czasie zainteresowanym,dla pomocy,(np. służę zdjęciamii Muzyczki, adresem rodziny) podam nazwisko. Zresztą wiem, że oni i bez tego trafią do mnie od razu ;-) A w „walce” może zastąpi mnie ktoś młodszy, np. ktoś z rady podejmie tę inicjatywę? Mam taką nadzieje i na to ze np. w programie któregoś ze świąt państwowych znajdzie się punkt "nadanie ulicy ..... imienia Ludwika Muzyczki". Koszt niewielki a zysk duży.
Co o tym myślicie ? Będę wdzięczny za szczere pozbawione wygłupów wypowiedzi. Przy mądrych argumentach daję sie nawet przekonać do odmiennych opinii.
jsk

Re: Ulica Ludwika Muzyczki w miejsce "Parkowej"?

Postprzez jsk » 16 sty 2013, o 20:23

Po tytule miał być znak zapytania - przepraszam ale nie umiem edytować na tym forum. :o
jsk

Postprzez wilczek » 27 sty 2015, o 23:40

Dzien dobry,
bardzo prosze o kontakt osoby o loginie "jsk" ktora wspomniala ze posiada zdjecia i informacje o Ludwiku Muzyczka.
Sprawa jest osobista dlatego nie bede przytaczal szczegulow na forum publicznym, Moge jedynie nadmienic ze jestem (jak mysle) w prostej lini bardzo bliskim krewnym Ludwika Muzyczka a wydarzenia Powstania Warszawskiego i pozniejsze przesladowania Ludwika Muzyczka w powojennej Polsce rozdzielily nasza rodzine.
Z powazaniem,
wilczek

Postprzez Witold Bruski » 11 lut 2015, o 03:22

Witam moje rodzinne MIASTO.Propozycja zmiany (zamiany)nazwy ulic bardzo słuszna.
Przy okazji informuję że TVP W-wa posiada kronikę filmową z pobytu Marszałka Rydza Śmigłego w Wyrzysku w roku 1936.
Myślę że wyrzyskich szkołach na lekcjach historii będzie przydatna.

Pozdrawiam Krainę!
Witold Bruski

Postprzez bobik » 11 lut 2015, o 09:30

Witam serdecznie. Moim zdaniem ulica Ludwika Muzyczki w Wyrzysku powinna już być od dawna,popieram pomysłodawcę i życzę zdrowia.
bobik

Postprzez Witold Bruski » 12 lut 2015, o 01:00

Przeglądam "Nasze Forum" od niedawna,stąd moje spstrzeżenia mogą być nietrafne.
1)Dlaczego internauci ukrywają się pod pseudonimami?
2)W danych o Wyrzysku podaje się błędne informacje.
3)Wulgaryzmy można sobie darować.
4)Miasto piękne,ale dlaczego niszczy się zabytkową architekturę.Np.Pocztę budowaną z doskonałej licówki otynkowano(?)
Przykładów jest więcej(szkoła na rynku;starostwo)
5)W kolejnym wpisie podam nie które dane o Pani Widackiej (z której córką byliśmy w tej samej klasie
Pozdrawiam Krajniaków
Witold Bruski

Postprzez Ewa » 12 lut 2015, o 15:46

Nie mam nic przeciwko tej nazwie ale dlaczego na mojej ulicy? Od urodzenie tu mieszkam i Parkowa świetnie do niej pasuje.Zmian ulicy wiąże sie ze zmiana dowodów osobistych i innych dokumentów. Nową ulice nazwac tak proponuję
Ewa

Postprzez jsk » 12 lut 2015, o 18:27

Pewnie można by i inną. Tyle że:
1. Prowadzi do byłego Domu dziecka (obecnie gimnazjum) i stadionu które zbudował
2. Mieszkańców tej ulicy jest stosunkowo mało
3. Ulica jest w centrum co stanowi o randze

Osoba zainteresowana kontaktem ze mną - prosze - pisac na Gadu Gadu nr 3482365
jsk

Postprzez Zdzisław Seroka » 12 lut 2015, o 22:13

Do pana Witolda Bruskiego. To miło, że osoby urodzone na Ziemi Wyrzyskiej z sentymentem powracają do swoich stron - w rzeczywistości, jak i wirtualnie. To kwestia wrodzonego patriotyzmu. Jestem ciekawy, jak daleko losy rzuciły Pana od rodzinnego miasteczka. Podoba mi się Pańska koncepcja, by jak najczęściej podpisywać się własnym nazwiskiem; ostatecznie nie ma się rzeczywiście czego wstydzić. Może udało się Panu zapoczątkować nową (normalną) tradycję? Popieram wniosek o wystrzeganiu się wulgaryzmów, których, niestety, pełno na tym forum. Znam gminy (choćby sąsiednią Łobżenicę), w których ludzie zwracają się do siebie ze znacznie większym szacunkiem, bez wzajemnego obrzucania się błotem. Sytuację uzdrowiłoby obowiązkowe logowanie się, to oczywiste, skończyłaby się bezkarna anonimowość. Odnośnie do materiałów TVP o wizycie marszałka Rydza-Śmigłego w przedwojennym Wyrzysku: o ile wiem - Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska, po wielu staraniach, zakupiło ww. materiał kronikarski z PKF (ok.10-12 lat temu); odbyła się jego publiczna prezentacja, lecz dalsze rozpowszechnianie jest bardzo utrudnione ze względu na obostrzenia umowy (tym samym - nie ma możliwości wykorzystania tego króciutkiego materiału na lekcjach historii w szkołach, a szkoda). Ja również tak jak Pan (jak i pan podpisujący się "jsk", autor niezwykle cennych spostrzeżeń z postów) jestem za tym, by Ludwik Muzyczka miał, jako patron, "swoją" ulicę w Wyrzysku. Mała tabliczka przy moście to zdecydowanie za mało. Na pewno najbardziej trafionym wyborem byłaby ul. Parkowa, lecz chyba w obecnych czasach to już niemożliwe: mimo wszystko są tu sklepy, funkcjonuje kilka instytucji, żyje kilkudziesięciu mieszkańców, istnieją określone stosunki własności, które trzeba by prawnie zmieniać. Protestowaliby mieszkający tu obywatele, którzy tak jak pani Ewa mówią o określonych kosztach przemianowania nazwy. Wyjściem najrozsądniejszym, w mojej opinii, jest nadanie przez Radę Miejską w Wyrzysku nazwy "ul. Ludwika Muzyczki" dla nowo powstałej ulicy, przy czym musi to być jednak miejsce znaczące, ważne wśród ciągów komunikacyjnych. To pole do popisu dla przyszłych radnych, burmistrzów, miejscowych towarzystw i nauczycieli historii. Pozdrawiam serdecznie.
Zdzisław Seroka

Postprzez jsk » 12 lut 2015, o 23:28

Uznaję problemy wynikające ze zmiany nazwy, choć z nam wiele przykładów na to ,że było to wykonalne. Nadanie imienia nowej ulicy oczywiście było by najprostsze tyle że nie widzę w najbliższej przysłości żadne nowej ulicy ;-/ a jeżeli, to (przepraszam) na jakimś "wygwizdowie".
W tej sytuacji proponował bym rozwiązanie kompromisowe, np. ufundowanie i wmurowanie okazałej tablicy pamiątkowej na budynku byłego starostwa (obecnie gminy) albo gimnazjum (byłego domu dziecka), oczywiście do czasu, kiedy nadanie imienia ulicy stanie się możliwe.
jsk

Postprzez ntb » 13 lut 2015, o 19:00

Dziwne jest dla mnie, że jak nadawano imiona szkołom to wybrano takie banalne ;[/
ntb

Postprzez L. Muz. » 13 lut 2015, o 20:54

Po co zmieniać nazwę ul.Parkowej na inną? Przecież można nadać imię/przeróżne/ innym /nowym/ ulicom!

Dość kosztów ,głupawych pomysłów i itp.
L. Muz.

Postprzez orion » 13 lut 2015, o 22:07

ja w tym konkretnym przypadku wielkich kosztów nie widzę. koszt wymiany ok 40 dowodów. 7 pieczątek i jednej niebieskiej tabliczki z białymi literami. korzyść taka,że może nasze dzieci i my zainteresują sie historią [b]naszego miasta[/i]. a jak bedzie to ulica którą dzieci chodza do szkoły to tym lepiej.
orion

Postprzez satol » 8 sie 2015, o 22:03

Ciekawa propozycja - popieram

Ostatnio przesunięty w górę 8 sie 2015, o 22:03 przez: Anonymous.
satol

Powrót do Pozostałe tematy