//

Dzisiaj jest piątek
19 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
14.06 °C

.
Gości na portalu: 53
.
Polecamy
Jest budżet na 2024 rok i 14 mln na inwestycje
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2013-01-07, godz.15:54

Czeka nas rewolucja śmieciowa

Radny Józef Jasik podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wyrzysku poinformował , że w grudniu, jako dodatkowy przedstawiciel naszej gminy, uczestniczył w walnym zgromadzeniu związku międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. W tym dniu walne zgromadzenie dokonało wyboru swoich władz. Przewodniczącym zgromadzenia został prezydent Piły Piotr Głowski, a jego zastępcą burmistrz Ujścia Henryk Kazana. Ponadto dokonano wyboru zarządu, w którego skład weszła również Maria Bratkowska Burmistrz Wyrzyska. Od tego momentu Związek zaczął funkcjonować.


Radny poinformował, że ustawa o utrzymaniu czystości w gminach mówi o tym, że podstawą obliczenia wysokości opłaty za wywóz śmieci jest ilość mieszkańców zamieszkująca daną nieruchomość, powierzchnia danej nieruchomości, ilość zużytej wody przez mieszkańców danej nieruchomości. Może zostać ustalona również kwota ryczałtowa od danej nieruchomości.

- Wiele samorządów podjęło już uchwałę, co do wysokości tej stawki. Ona jest bardzo różna. Generalnie bardzo duża, bo od kilkunastu złotych do 20-30 złotych od osoby. Jeśli przyjmiemy poziom 20-30 złotych od osoby, to jest, przy czterech osobach, 120 złotych. To jest bardzo, bardzo duży wydatek – podkreśla Józef Jasik

Radny mówił także o tym, że wiele samorządów w Polsce przeciwstawia się nowej ustawie, występując nawet do Trybunału Konstytucyjnego, o uznanie jako niezgodnych z ustawą zasadniczą, pewnych zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Gminy uzasadniają swoje stanowisko tym, że ustawa ta odbiera możliwość świadczenia usług wywozu nieczystości przez podmioty i jednostki podległe samorządom.


Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi obejmuje obszar, na którym zamieszkuje około 200 tysięcy osób i przyjął na siebie obowiązek dotyczący zawiadamiania ludzi, egzekwowanie należności, prowadzenie windykacji oraz weryfikacji przyjętego sposobu naliczania opłat. W zakres obrotu śmieciami, muszą także wejść nieruchomości, które produkują śmieci, a nie są zamieszkiwane przez ludzi, takie jak: szkoły, przedszkola, urzędy, parafie, cmentarze, hotele i ośrodki wypoczynkowe.

- Stanowiska członków zgromadzenia mogą być bardzo różne, a dyskusje ciekawe i sądzę, że burzliwe – mówił Józef Jasik - Myślę, ze w styczniu nastąpi pierwsze posiedzenie, na którym będą przyjmowane kolejne uchwały i w tym momencie przy ich procedowaniu będziemy się zbierać i przedstawiać swoje racje.

Radny Jasik podsumował: - Jesteśmy jakby przed tą rewolucją śmieciową w naszym regionie, gdzie w innych ośrodkach to już się zaczęło dziać i zaczęły się różnego rodzaju odezwy, parcia ze strony społeczeństwa, ponieważ ten wzrost opłaty (…), to jest liczenie kosztów utrzymania danej rodziny. Często te rodziny nie rozumieją, dlaczego dotychczas płaciły 8 złotych od osoby, a teraz będą musiały płacić 25, co jest przyczyną i powodem, że trzy razy wzrasta im koszt wywozu tych śmieci.

Na zakończenie nasz przedstawiciel powiedział, że po kolejnych posiedzeniach zgromadzenia będzie starał się również przedstawić krótką i treściwą informację.

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.