//

Dzisiaj jest czwartek
25 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
10.06 °C

.
Gości na portalu: 34
.
Polecamy
Ulica Zduny w Wyrzysku już gotowa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk/Piła, dodano: 2013-07-03, godz.09:53

Ruszył nowy system gospodarki odpadami

Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” uprzejmie informuje, że z dniem 1 lipca br. uruchomiony został system gospodarki odpadami komunalnymi dla obszaru 15 gmin członkowskich.

W trybie przetargowym ustalono operatora tego systemu, którym został Altvater Piła Sp. z o.o., wspomagany przez podwykonawców. Oznacza to, że na znaczącym obszarze działania Związku pozostaną dotychczasowe pojemniki, a ich dostawa w pozostałych, sporadycznych przypadkach, nastąpi niezwłocznie w pierwszych dniach lipca. Właściciele domów jednorodzinnych sukcesywnie będą otrzymywać także worki do selektywnego gromadzenia odpadów, a właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych i nieruchomości niezamieszkałych, pojemniki. Zarówno pojemniki jak i worki zostaną dostarczone nieodpłatnie.

W najbliższym czasie zostaną ustalone i podane do wiadomości Mieszkańców docelowe harmonogramy odbioru odpadów, zarówno zmieszanych jak i selektywnie zbieranych. W okresie przejściowym, to jest w pierwszych tygodniach obowiązywania nowego systemu, obowiązywać będą dotychczasowe rozwiązania logistyczne, w tym odnoszące się do terminów odbioru odpadów komunalnych. Dotychczasowy system odbioru odpadów selektywnie gromadzonych zostanie ponadto wzbogacony o odbieranie innych, problemowych odpadów komunalnych powstających w gospodarstwach domowych, takich jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady ponadgabarytowe, przeterminowane lekarstwa, odpady z remontów, zużyte opony itp.

Przypominamy także, o ciążącym na wszystkich właścicielach lub zarządcach nieruchomości, obowiązku złożenia pierwszej deklaracji, która jest podstawą do udostępnienia pojemnika na odpady. Zwracamy przy tym uwagę, że niezłożenie deklaracji nie zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty, a jej wysokość może być ustalona decyzją administracyjną. Biuro Związku nadal udziela porad i wyjaśnień oraz przyjmuje wypełnione deklaracje. O numerach kont bankowych na jakie należy dokonywać wpłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi poinformujemy indywidualnie każdego właściciela/zarządcę nieruchomości.

Wdrażanie nowego systemu gospodarowania odpadami z pewnością nie odbędzie się bezproblemowo. Związek Międzygminny, a także Altvater Piła Sp. z o.o. oraz podwykonawcy, ściśle ze sobą współpracują w rozwiązywaniu bieżących zagadnień organizacyjnych i logistycznych. Naszymi partnerami są także urzędy wszystkich 15 gmin należących do Związku.

Do Państwa dyspozycji pozostają nasze służby, dostępne również drogą telefoniczną:
Biuro Obsługi Klienta ZM PRGOK: 67 344 21 00,
Biuro Obsługi Klienta Altvater Piła Sp. z o.o.: 67 211 58 38.


Chcesz wiedzieć jakie otrzymasz pojemniki, do kogo zostaną dostarczone worki, jak często będą odbierane odpady oraz kiedy w i jaki sposób trzeba będzie uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami? Tu znajdziesz odpowiedź.

Pojemniki i worki

W zabudowie wielorodzinnej i na nieruchomościach niezamieszkałych zbiórka odpadów będzie funkcjonować podobnie jak dotychczas. Pojemniki na zmieszane odpady komunalne oraz na odpady selektywnie zbierane, ustawione będą w miejscu wyznaczonym przez zarządcę lub właściciela nieruchomości, gwarantującym operatowi swobodny dostęp.

W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej właściciele otrzymają pojemniki na zmieszane odpady komunalne oraz - w przypadku selektywnej zbiorki odpadów – worki. Objętość pojemnika, jaką otrzyma dany właściciel nieruchomości, uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość:
1 osoba – pojemnik 60L
2-3 osoby – pojemnik 120L
4-6 osób – pojemnik 240L
7-11 osób – 2 pojemniki 240L
12-15 osób – 2 pojemniki 240L i 1 pojemnik 120L.

Pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów są w określonej kolorystyce:
niebieski – papier,
zielony – szkło,
żółty – tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, metale,
brązowy – odpady ulegające biodegradacji.

Pojemniki oraz worki do gromadzenia odpadów zapewnia nieodpłatnie operator systemu, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Operator ma także obowiązek utrzymywania pojemników w należytym stanie technicznym i sanitarnym.

Częstotliwość odbioru odpadów

W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej:
pojemnik na zmieszane odpady komunalne opróżniany będzie:

- w okresie od kwietnia do października –jeden raz na tydzień,
- w okresie od listopada do marca – jeden raz na dwa tygodnie; worki na odpady selektywnie zbierane, odbierane będą raz na 4 tygodnie, z wyłączeniem odpadów biodegradowalnych, które w okresie wegetacyjnym, odbierane będą raz na 2 tygodnie.

W zabudowie wielorodzinnej (spółdzielnie, wspólnoty):
pojemnik na zmieszane odpady komunalne opróżniany będzie:
- w okresie od kwietnia do października - dwa razy na tydzień,
- w okresie od listopada do marca - jeden raz na tydzień.

Pojemniki na odpady selektywnie zbierane, opróżniane będą jeden raz w tygodniu, z wyłączeniem odpadów szklanych, które opróżniane będą raz na 4 tygodnie.

Częstotliwość odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych musi być dostosowana do ilości powstających odpadów, tak aby nie dopuszczać do przepełniania pojemników i kontenerów.

Odpady problemowe

Odpady problemowe odbierane będą od wszystkich właścicieli nieruchomości poprzez Mobilne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które organizowane będą raz na kwartał dla określonych frakcji odpadów:
przeterminowane leki – dwa razy w roku,
przeterminowane chemikalia – raz na kwartał,
zużyte baterie i akumulatory – raz na kwartał, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – raz na kwartał,
meble i inne odpady wielkogabarytowe – trzy razy w roku,
odpady budowlane i rozbiórkowe – raz na kwartał,
zużyte opony – dwa razy w roku,
odzież i innych tekstylia– raz na kwartał.

Harmonogramy wywozu ww. odpadów będą podawane do publicznej wiadomości.

Deklaracja

Deklaracja jest podstawowym dokumentem nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Należy ją złożyć w terminie 14 dni: od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na nieruchomości odpadów komunalnych, od dnia nastąpienia zmiany danych będących podstawą do ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od dnia nastąpienia zmiany określonej w deklaracji ilości odpadów powstających na danej nieruchomości.

Deklarację można pobrać ze strony www.prgok.pl i wypełniony druk odesłać pocztą do biura Związku lub dostarczyć osobiście.

Opłata

W przypadku zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej, miesięczna kwota opłaty stanowi iloczyn liczby osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty za odpady - 10 zł selektywna zbiórka, 15 zł nieselektywna.

W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, kwota opłaty stanowi iloczyn stawki (zależnej od tego czy odpady są segregowane czy nie) za pojemnik o danej objętości, liczby pojemników oraz częstotliwości ich opróżniania w miesiącu. Średniomiesięczna częstotliwość wywozu wynosi:
2,17 - jeden wywóz na dwa tygodnie,
4,33 - jeden wywóz w tygodniu,
8,66 - dwa wywozy w tygodniu itp.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się miesięcznie do 15 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy. Oznacza to, że opłatę za miesiąc lipiec należy wnieść do 15 sierpnia br. Opłatę należy wnosić na indywidualny rachunek bankowy, ustalony odrębnie dla każdego właściciela nieruchomości. Związek poinformuje listownie o ustalonym numerze konta.

Źródło: www.prgok.pl   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.