//

Dzisiaj jest piątek
29 marca 2024
.
Temperatura powietrza
9.94 °C

.
Gości na portalu: 43
.
Polecamy
Woda zalewa Wyrzysk
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Kościerzyn Wielki, dodano: 2014-09-07, godz.10:59

Rolnicy świętowali w Kościerzynie Wielkim (+film)

W sobotę 6 września 2014 roku w Kościerzynie Wielkim odbyło się gminne święto plonów.












W samo południe przez wieś przeszedł barwny korowód dożynkowy, by udać się na dalsze uroczystości poprzedzone uroczystą mszą świętą w intencji rolników.


















































Wszystkich rolników i przybyłych gości przywitał gospodarz sołectwa Kościerzyn Wielki sołtys Piotr Kuna.


W swoim wystąpieniu burmistrz Maria Bratkowska mówiła: -Drodzy rolnicy, jesteśmy wdzięczni za wasz trud i razem z wami chcemy dziś cieszyć się tegorocznymi plonami. Składam wam wielkie podziękowanie za wasze starania, troskę i ciężką pracę. Chylę czoła i składam pokłon. Rolnik orze ziemię, sieje zboże, pielęgnuje, martwi się, gdy siły natury są przeszkodą, a gdy przyjdzie czas zbioru spieszy się by zebrać wszystko, by nic się nie zmarnowało. Przychodzi czas radości i zadowolenia z plonów. Czasem tą radość mąci niepewność, gdy inne zdarzenia niezależne od rolników sprawiają im kłopot w zbyciu dóbr, które w pocie czoła wypracowali, wyhodowali. Tak i też w tym roku, plony są obfite, pogoda była piękna, a sen z oczu zabiera kłopot ze zbyciem za godziwą cenę. Życzę wam, niech każdy wam w tym pomoże jak może, aby co w pocie czoła powstało, nigdy się nie zmarnowało. Abyśmy nie musieli powiedzieć z żalem, parafrazując inne stare powiedzenie kto rolnika nie szanuje, na chleb nie zasługuje.





Wybrani mieszkańcy sołectwa Kościerzyn Wielki pełnili zaszczytne funkcje starostów oraz wicestarostów dożynek, którzy chleb upieczony z tegorocznego zboża przekazali, na ręce burmistrza Marii Bratkowskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej Ireneusza Przydziała.

Starostą był pan Damian Tomaszewski. Wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 46 ha. Pan Damian jest ojcem 3 dzieci: Jakuba, Julii i Jagody. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie w produkcję mleka i hodowle opasów. Pan Damian udziela się we władzach sołectwa – jest członkiem Rady Sołeckiej.

Starościną była pani Justyna Bąbińska. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 61 ha. Pani Justyna jest matką 4 dzieci: Marty, Klaudii, Karoliny i Tomasza. Gospodarstwo ukierunkowane jest w produkcję mleka, hodowle trzody, uprawę buraków oraz zbóż. Pani Justyna od 2 lat prowadzi również gospodarstwo agroturystyczne „Swojskie Klimaty”.

Wicestarostą był pan Dawid Grochowski. Wraz z żoną prowadzi gospodarstwo sadownicze o powierzchni 14 ha. W sadach Pana Dawida dominują jabłonie, wiśnie oraz czereśnie. Pan Dawid jest ojcem 3 dzieci: Weroniki, Marcela i Mikołaja. Pan Dawid należy do Grupy Produkcyjnej w Białośliwiu „Sady Krajny”.

Wicestarościną była pani Marlena Mrotek. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha. Pani Marlena jest matką 3 dzieci: Marty Mateusza i Filipa. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie w hodowlę bydła.
















Program artystyczny przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie oraz zespoły taneczne działające przy M-GOK w Wyrzysku.














Tradycyjnie podczas święta plonów przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jak podkreślano, wybór był trudny, jednak za najpiękniejszy uznany został ten, który przygotowało sołectwo Falmierowo.




W dalszej części imprezy odbył się już V Turniej Sołectw Gminy Wyrzysk (relację przekażemy w kolejnym temacie), a do późnych godzin trwała zabawa ludowa, do której przygrywał zespół AM.



Zachęcamy również do obejrzenia naszej relacji filmowej.

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.