Dzisiaj jest czwartek
6 maja 2021
.
Temperatura powietrza
14.56 °C

.
Gości na portalu: 15
.
Polecamy
Pod wpływem alkoholu poruszał się drogą krajową
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wiernowo/Polanowo/Osiek nad Notecią, dodano: 2014-09-14, godz.11:01

Dzień Kukurydzy

W piątek 12 września 2014 r. plantatorzy kukurydzy mieli okazję obejrzeć poletka z kolekcją kukurydzianych mieszańców z okazji „Dnia Kukurydzy”.

Zainteresowanie kukurydzą wzrasta z roku na rok. Rolnicy, a szczególnie hodowcy bydła dobrze wiedzą, że bez kukurydzy nie mogą utrzymać intensywnego poziomu produkcji mleka, ponieważ jest to jedna z najwydajniejszych i najwartościowszych energetycznie pasz objętościowych. Dlatego tak ważne dla rolników są spotkania, podczas których mają okazję zdobyć niezbędną wiedzę na temat uprawy tego cennego surowca.


Na polu pana Dariusza Ksobiech w Polanowie założono kolekcję 8 odmian o różnej klasie wczesności FAO z firmy nasiennej Saaten Union. FAO to liczba zawierająca się w przedziale od 100 do 1000 określająca klasę wczesności. Im ta liczba jest mniejsza, tym odmiana jest wcześniejsza, czyli jej okres wegetacyjny jest krótszy. Wśród okazale wyrośniętych roślin prezentowane były następujące odmiany: Sulano FAO 220, Supreme FAO 230, Suda FAO 240, Sudor FAO 250, Subito, Sudrix i Sumaris (FAO 260) oraz Sunmark FAO 280.


Na wstępie spotkania, użytkownik pola pan Dariusz Ksobiech, przybliżył przybyłym gościom zastosowaną technologię uprawy kukurydzy wraz ze szczegółami nawożenia mineralnego i użytych herbicydów.

W dalszej kolejności pan Mariusz Groblica przedstawiciel Firmy Bayer w sposób przystępny, a zarazem bardzo fachowy omówił działanie produktów Adengo i Master Power herbicydów często stosowanych w ochronie plantacji kukurydzy.


Pan Rafał Spychała reprezentant Firmy Saaten Union oferującej nasiona kukurydzy, dokonał prezentacji wybranych odmian roślin, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich cechy użytkowe. W swym wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, że o plonie poszczególnej odmiany decydujący wpływ ma sposób jej uprawy i jej przeznaczenie, czy to na ziarno, czy na zieloną masę (kiszonkę). Ponadto poszczególne odmiany charakteryzują się dużym zróżnicowaniem pod względem wymagań glebowych, szczegółów agrotechnicznych oraz terminu zbioru
Organizatorem imprezy była firma Jawal Wągrowiec, którą reprezentował jej właściciela pan Dawid Klemiński wraz z przedstawicielem regionalnym panem Łukaszem Nowakiem oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w osobach: pani Monika Rola, Grzegorz Zięba i Jan Pikulik.W trakcie podsumowania w Restauracji pana Rafała Maławego w Osieku, wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że zdobyta wiedza podczas „Dnia Kukurydzy” pomoże producentom w dokonaniu trafnego wyboru odmiany i z pewnością zaowocuje większymi plonami w przyszłości.

Foto: Grzegorz Zięba   

   Temat wyświetlono: 3768 razy.
Powrót do strony głównej    
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.