//

Dzisiaj jest środa
24 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
5.63 °C

.
Gości na portalu: 33
.
Polecamy
Jest budżet na 2024 rok i 14 mln na inwestycje
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Gromadno, dodano: 2014-10-16, godz.16:34

Z rolnikami o dopłatach bezpośrednich

W dniu 15 października br., w Świetlicy Wiejskiej w Gromadnie odbyło szkolenie, dla producentów rolnych z gminy Wyrzysk, nt. systemu dopłat bezpośrednich od 2015r. Spotkanie poprowadziła kierownik biura powiatowego ARiMR pani Elżbieta Kliber, która przedstawiła uczestnikom spotkania nowe zasady jakie będą obowiązywały od roku 2015.


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako agencja płatnicza, realizować będzie od 2015 roku zreformowany system wsparcia bezpośredniego. Płatności bezpośrednie będą składały się z większej liczby elementów niż do tej pory i rolnicy będą mogli ubiegać się o następujące dopłaty: jednolitą płatność obszarową (JPO); płatności z tytułu zazieleniania; płatności dla młodych rolników; płatności związane z produkcją, w tym dopłaty do uprawy roślin wysokobiałkowych; przejściowe wsparcie krajowe oraz system płatności dla małych gospodarstw.




Od 2015 roku maksymalna wysokość płatności bezpośrednich, które może otrzymać w ciągu roku jeden rolnik ma wynieść 150 tys. euro. Specjalne rozwiązania w systemie płatności bezpośrednich przygotowano dla rolników gospodarujących na niewielkich areałach. Od 2015 roku mają mieć oni możliwość skorzystania z tzw. uproszczonego systemu wsparcia. Wybierając ten system będą zwolnieni z kontroli norm i wymogów wzajemnej zgodności oraz wypełniania tzw. praktyk zazielenienia. Do systemu płatności dla małych gospodarstw będą włączeni automatycznie rolnicy, w przypadku, gdy łączna kwota wsparcia bezpośredniego obliczona dla całego gospodarstwa, nie przekroczy 1250 euro, chyba że nie wyrażą na to zgody. Ważne jest to, że do takiego uproszczonego systemu rolnicy mogą przystąpić tylko w 2015 roku.


Na szkoleniu omówione zostały także wymogi wprowadzania w gospodarstwie rolnym obowiązku dywersyfikacji upraw (różnicowania upraw), utrzymania obszarów proekologicznych (EFA) oraz obowiązku zachowania trwałych użytków zielonych (TUZ).

Jan M. Pikulik   
gł. specjalista WODR Poznań   
Foto: Monika Rola   


Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.