//

Dzisiaj jest czwartek
25 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
2.69 °C

.
Gości na portalu: 32
.
Polecamy
Ulica Zduny w Wyrzysku już gotowa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2015-03-29, godz.00:39

VI sesja Rady Miejskiej

W piątek 27 marca 2015 roku odbyła się VI Sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku, w której uczestniczył komplet 15 radnych.



W pierwszej części obrad wręczono nagrody uczniom gimnazjów i szkół podstawowych z terenu naszej gminy, który zdobywali wysokie miejsca w konkursach wojewódzkich, a nawet krajowych. Nie zabrakło także podziękowań dla ustępujących z funkcji sołtysów oraz gratulacji dla wybranych na rozpoczynającą się kadencję. (Obszerniejsze relacje z tej części przekażemy w odrębnych tematach).




Jedną z pierwszych uchwał jaką podjęli radni dotyczyła zmian w budżecie Gminy Wyrzysk na 2015 rok. Przyjęto także uchwałę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Pilskiemu na eksploatację stałego łącza transmisji danych do Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK. Uchwała dotyczy uzgodnień zarządu powiatu w Pile z burmistrzami i wójtami Wyrzyska, Łobżenicy, Wysokiej oraz Białośliwia z 2004 o współfinansowaniu łącza do transmisji danych na potrzeby wydziału komunikacji. Na Gminę Wyrzysk przypada 23,75% kosztów eksploatacji łącza.

Radni pojęli także uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowi Pilskiemu na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1180P w m. Komorowo – dobudowa zatoki autobusowej i chodnika”, Wykonanie tego zadania ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Wysokość dotacji ma wynosić maksymalnie do 50% faktycznie poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 17 500 złotych.


Radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej Miastu Piła na prowadzenie działań w zakresie profilaktyki dla osób nietrzeźwych. Podjęcie uchwały jest konieczne, ponieważ Gmina Wyrzysk nie prowadzi izby wytrzeźwień, a osoby nietrzeźwe wywożone do Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile. Kwota zabezpieczona na ten cel to 13 400 złotych.

Obradujący podjęli również uchwałę o utworzeniu odrębnego obwodu głosowania w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku Spółka z o.o., ustalenia jego numeru, granicy oraz siedziby obwodowej komisji wyborczej dla przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Rada Miejska w Wyrzysku przyjęła również uchwałę w sprawie poboru podatku w drodze inkasa oraz uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty od posiadania psów, ustalenia wysokości i sposobu jej poboru. Zarówno jedna jak i druga uchwała nie wprowadza zmian stawek, a jedynie zawiera aktualizacje personalne, po przeprowadzonych wyborach sołtysów.


Radni podjęli również uchwałę w sprawie inicjatywy nadania odznaczeń z okazji 25 rocznicy samorządności w Polsce. Jak poinformował radny Roman Łuka, przy wyborze osób postanowiono, żeby jako główne kryterium przyjąć przynajmniej 3 kadencje pracy w Radzie, oraz przyjąć propozycje osób, które nie były radnymi, a wyróżniają się w działalności samorządowej.


Dopytywany o szczegóły przez radnego Leszka Matuszewskiego, radny Roman Łuka wyjaśniał: - Zostały zaproponowane 4 osoby, w tym 3 byłych radnych oraz jedna osoba spoza radnych. W przypadku radnych braliśmy pod uwagę minimum 3 kadencje działalności w Radzie. Czwarta osoba to jest działacz samorządowy, który od wielu lat wyróżnia się szczególnie w pracy z młodzieżą, ale nie tylko... Jest to osoba, którą większość radnych pozytywnie zaopiniowała.
Niestety, żadne nazwiska osób zaproponowanych do odznaczenia podczas obrad nie padły. Pomimo trzech głosów przeciwnych, uchwała została przyjęta większością głosów. Uchwały nie poparli radni: Grzegorz Ozimina, Leszek Matuszewski i Piotr Radwański.


W dalszej części obrad radny Roman Łuka mówił o głosach mieszkańców, które padły podczas już tradycyjnych spotkań radnego z mieszkańcami.
- Spotkałem się z kilkoma mieszkańcami naszego miasta, którzy przedstawili swoje uwagi, propozycje czy też wnioski. Głównie dotyczyły one spraw porządkowych, estetyki, bezpieczeństwa, w tym wycinki suchych i zagrażających przechodniom gałęzi, na przykład na terenie rekreacyjno-zabawowym przy stawie. Podkreślali, że warto bardziej wykorzystywać naszych strażaków, którzy posiadają odpowiedni wóz z koszem do wykonywania takich robót. Mieszkańcy widzą i doceniają, że niemała część tego typu prac została już wykonana i proszą o dalszą ich kontynuację - mówił radny Roman Łuka.


Radny Łuka również przekazał coraz częściej pojawiające się przychylne opinie o nowej władzy w gminie: - Mówią, że władza śmiało wychodzi w teren, rozgląda się, rozmawia z ludźmi, a co najważniejsze nie wstydzi się pytać mieszkańców o ich zdanie, w takiej czy innej sprawie.


W tym samym punkcie radny Leszek Matuszewski dopytywał czy jest możliwość zakupu nagłośnienia dla osieckiego Koła Emerytów i Rencistów. Potrzeba zakupu tego sprzętu została radnemu zgłoszona przez członków koła.


W kolejnym punkcie obrad radny Grzegorz Ozimina w imieniu mieszkańców dopytywał o termin uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Wyrzyska i Osieka nad Notecią. Z wypowiedzi pracownika urzędu zebrani dowiedzieli się, że najbardziej prawdopodobnym terminem dla Wyrzyska będzie czerwiec, a dla Osieka nad Notecią lipiec tego roku.


W temacie kilka słów dodała także burmistrz Bogusława Jagodzińska mówiąc, że pewne przesunięcia w pracach nad planem są spowodowane także tym, iż Gmina ciągle poszukuje terenów inwestycyjnych. Aby z takich mogli skorzystać potencjalni inwestorzy potrzebne jest ich ujęcie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.


Radny Włodzimierz Michalski dopytywał o termin zakończenia budowy ulicy Przemysłowej w Wyrzysku.


- Remont ulicy Przemysłowej odbywa się zgodnie z planowaną datą zakończenia... Nie ma tutaj żadnych uchybień co do terminu jej wykonania - wyjaśniał zastępca burmistrza Wyrzyska Tadeusz Perliński.


Radny Józef Jasik prosił o utwardzenie pobocza przy przystanku autobusowym, na ulicy Bydgoskiej: - Poza asfaltowym pasem jezdni pobocze jest dosłownie zniszczone. Są głębokie koleiny i autobus z którego wysiadają uczniowie, pracownicy, którzy wracają z pracy lub dojeżdżają wysiadają bezpośrednio w te koleiny.
Burmistrz Jagodzińska odpowiedziała, że pobocze zostanie utwardzone.


Radny Stefan Wełniak podziękował za zamontowanie "garbów" na ulicy XXX-lecia w Osieku nad Notecią, zwracając się z prośbą o zamontowanie podobnych na ulicy Lipowej i Krótkiej. Burmistrz Bogusława Jagodzińska odpowiedziała, że dba o to aby było bezpiecznie i każde głosy będą rozważone.

Sołtys Krystyna Gwizdowska przypomniała o sprawie poruszonej podczas ostatniego zebrania sołeckiego w Bąkowie, dotyczącej nierównego bruku pozostawionego po wykonaniu kanalizacji: - Do tej pory nikt nie przyjechał. Mam zapytanie czy aktualna jest ta ich wizytacja czy nie? Burmistrz wyjaśniła, że temat zostanie pojęty niebawem, gdyż pracownik zajmujący się takimi sprawami jest na zwolnieniu chorobowym.





Tradycyjnie o innych sprawach poruszonych podczas sesji napiszemy w odrębnych tematach.

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.