//

Dzisiaj jest środa
24 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
9.50 °C

.
Gości na portalu: 43
.
Polecamy
Ulica Kościuszki w Wyrzysku już gotowa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2015-08-29, godz.10:32

X sesja - skarga na burmistrza bezzasadna

W piątek 28 sierpnia 2015 roku odbyła się X sesja Rady Miejskiej w Wyrzysku. W obradach uczestniczyło 13 radnych, a także radni Rady Powiatu w Pile: Stanisław Wełniak, Iwona Schulz, Tomasz Bugajski oraz etatowy członek zarządu powiatu Eligiusz Komarowski.





W pierwszej części obrad radny Stanisław Wełniak przypomniał, że na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Pile gościł poseł na Sejm RP Stanisław Kalemba, który zapytany o przyszłość Powiatu Pilskiego miał odpowiedzieć, że do sejmu nigdy nie trafi projekt ustawy o podziale naszego powiatu.


W tym temacie głos zabrał także etatowy członek zarządu powiatu Eligiusz Komarowski, który powiedział, że ten projekt miał wejść do semu już w lipcu, a w sierpniu też tego się nie udało dokonać: - Ja myślę, że gdzieś w ministerstwie cyfryzacji i ministerstwie finansów zostało to przysłowiowo pogrzebane i nie ukrywam, że to była chyba taka gra na zwłokę licząc na to, że być może nowy parlament będzie miał inne podejście do tego typu spraw.


- Ja myślę, że generalnie nikt nie zaryzykuje teraz takich rozwiązań w okresie przedwyborczym, aczkolwiek nigdy nie można być do końca pewnym - uspokoił Eligiusz Komarowski dodając, że ma nadzieję, iż okaże się to z dużej chmury mały deszcz, jednak skutków tych działań już nikt nie naprawi, bo na debaty i inne działania w obronie powiatu stracono wiele energii.


Radny Leszek Matuszewski korzystając z obecności radnego Tomasza Bugajskiego poruszył temat wyrzyskiego szpitala. Jakie były odpowiedzi w tym temacie napiszemy w jednej z kolejnych informacji.


W bloku uchwał radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Wyrzysk na 2015 rok oraz uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wyrzysk na lata 2015-2023.

Podjęto także uchwałę w sprawie powołania zespołu opiniującego zgłoszonych kandydatów na ławników. W skład zespołu weszły trzy osoby: reprezentanci Rady Miejskiej Piotr Radwański i Ewa Michałek oraz z ramienia Urzędu Miejskiego Wiesława Krasocka.

Inna podjęta uchwała dotyczyła określenia zasad korzystania z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i sposobu ustalania opłat za ich korzystanie. Powodem podjęcia nowej uchwały w tej sprawie była konieczność dodania nowych obiektów nie ujętych wcześniej, jak korty tenisowe, z których mogą korzystać mieszkańcy. Zniesiono także obowiązek uiszczania opłat z korzystanie z obiektów, takich jak świetlice przez Rady Sołeckie czy inne organizacje społeczne działające na terenie gminy.


Uchwała, która wywołała najwięcej emocji dotyczyła rozpatrzenia skargi na działania Burmistrza Wyrzyska. Po podjęciu odpowiedniej uchwały na jednej z poprzednich sesji sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna.


Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Piotr Kuna wprawdzie nie odczytał treści uchwały i uzasadnienia z przeprowadzonej kontroli, jednak pozwolił sobie na kilka słów "uzasadnienia do uzasadnienia" uchwały: - Ja rozumiem, że każdy oczekuje od każdego pomocy, ale Komisja Rewizyjna musi przede wszystkim kierować się przepisami i prawem które obowiązuje... Moje zdanie osobiste jest takie, że cały problem leży pomiędzy sąsiadami. Z opinii jakie zaczerpnęliśmy wynika, że jedni drugim robią sobie na złość. Komisja Rewizyjna nie może negować wyroków sądu, orzeczeń rzeczoznawców i tym podobnych osób. Radny Kuna dodał, że w tym budynku istnieje wspólnota mieszkaniowa, która ma swój statut i nie można wydzielić z części wspólnej budynku części tylko dla skarżącego.


Na sali obrad były obecne osoby składające skargę, które uzasadniały, że płacą za prąd i za inne części wspólne budynku, a nie mają prawa wejścia do tych części wspólnych, takich jak piwnica czy strych. Innym podnoszonym problemem była niemożność korzystania ze wspólnego komina.


Głos w sprawie zabrał również radny Józef Jasik: - Problem polega na zrozumieniu funkcjonowania wspólnoty. To wspólnota jest współwłaścicielem tej nieruchomości i nikt nie pomoże tej wspólnocie rozwiązać tych problemów, jeśli sama sobie ich nie rozwiąże. Jeśli nie potrafi, nie może, nie umie wspólnota rozwiązać tych problemów, to jedynym organem jest sąd. W związku z tym tu nawet stroną nie może być urząd, ponieważ urząd jeśli nawet posiada jedno mieszkanie lub kilka to jest tylko członkiem wspólnoty. Jest tylko członkiem wspólnoty i nic więcej. Żaden organ nie rozwiąże państwu tego problemu poza wami samymi.


Decyzją większości radnych skarga została uznana za bezzasadną.


Tradycyjnie szerzej o innych sprawach poruszonych na minionej sesji napiszemy w odrębnych tematach.


   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.