//

Dzisiaj jest sobota
27 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
7.75 °C

.
Gości na portalu: 139
.
Polecamy
Jest budżet na 2024 rok i 14 mln na inwestycje
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2016-05-24, godz.12:21

Ogłoszono wyniki konkursu humanistycznego

Z KRZYSZTOFEM KOLUMBEM PO NOWE LĄDY I MARZENIA,
GDYŻ JAK MAWIALI STAROŻYTNI FILOZOFOWIE :
„DIFFICILIS IN OTIO QUIES, IN LABORE VIRTUS ET VITA”-
„BEZCZYNNOŚĆ NIE DAJE ODPOCZYNKU,
W PRACY CNOTA I ŻYCIE”.

13.05.2016r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią ogłoszono wyniki konkursu humanistycznego „Omnibus 2016”. Test pisało w szkole 46 uczniów, przy czym klasy pierwsze reprezentowało 18 , klasy drugie 20, a klasy trzecie 8 osób.

Mimo tego, że w konkursie wzięła udział mniejsza grupa młodzieży niż w poprzednich latach, warto podkreślić, że efekty uczniowskich wysiłków usatysfakcjonowały zarówno gimnazjalistów jak i nauczycieli, gdyż w tegorocznym „Omnibusie”, jako szkoła, zajęliśmy cztery pierwsze miejsca w województwie wielkopolskim.


Na poszczególnych poziomach WYNIKI XVII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU HUMANISTYCZNEGO „OMNIBUS 2016”, KTÓREGO ORGANIZATOREM JEST WROCŁAWSKI OŚRODEK EDUKACYJNY – „ŁOWCY TALENTÓW – JERSZ, DZIAŁAJĄCY POD PATRONATEM POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ, przedstawiają się następująco:

KLASY I
I miejsce w woj. wielkopolskim – KULAWIAK PAULINA z kl. Ia
PINKOWSKI DOMINIK z kl. Ib
III miejsce w woj. wielkopolskim – LEWANDOWSKA PAULINA z kl. Ia
HAMERSKI BARTOSZ z kl. Ia
V miejsce w woj. wielkopolskim – WACHOWIAK JAKUB z kl. Ia
ZABEL EMILIA z kl. Ib
 
KLASY II
I miejsce w woj. wielkopolskim – MAŁAWY KACPER z kl. IIc
III miejsce w woj. wielkopolskim – REREK DARIUSZ z kl. IIc
IV miejsce w woj. wielkopolskim – NOWAK SEBASTIAN z kl. IIc
 
KLASY III I miejsce w woj. wielkopolskim – DEJA MIROSŁAW z kl. IIIb
III miejsce w woj. wielkopolskim – ŻUREK ANGELIKA z kl. IIIb
V miejsce w woj. wielkopolskim – PODEMSKA JOANNA z kl. IIIa



P. Kulawiak, P. Lewandowska, B. Hamerski, J. Wachowiak, K. Maławy, D. Rerek, S. Nowak, M. Deja, A. Żurek przygotowując się do konkursu, pracowali pod kierunkiem M. Babyszki, natomiast pracą D. Pinkowskiego, E. Zabel, J. Podemskiej kierowała A. Bełka – Świtkowska.

W br. uczniowie analizowali i interpretowali tekst popularnonaukowy zamieszczony w „Polityce” ( nr 30, 28 lipca 2007r. ) dotyczący wypraw geograficznych i sylwetki K. Kolumba . Zmagali się z takimi zagadnieniami jak określanie charakteru, tematyki i problematyki czytanego tekstu, sposobu narracji, charakteryzowanie narratora, określanie intencji nadawcy oraz relacji nadawca – odbiorca tekstu, określanie stylu i nastroju czytanych fragmentów, musieli znać środki stylistyczne, nazywać ich funkcje  i celowość zastosowania w konkretnym zdaniu. Rozwiązanie testu wymagało od ucznia znajomości gatunków literackich, umiejętności odróżniania opinii od faktu, pozytywnej i negatywnej oceny wyrażanej przez narratora, wskazywania głównych bohaterów oraz łączących i różniących ich cech, rozumienia wielu pojęć z zakresu teorii literatury, dostrzegania niuansów i odcieni znaczeń słów, ich przenośnego i symbolicznego sensu, rozumienia treści i zakresu wyrazów, wreszcie czytania tekstu ze zrozumieniem, logicznego myślenia, analizowania i wnioskowania. Z nauki o języku, aby radzić sobie z udzielaniem właściwych odpowiedzi, uczniowie musieli przede wszystkim znać części mowy i części zdania, poprawnie odmieniać rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, odróżniać imiesłowy od innych form czasownikowych, zdania pojedyncze od złożonych, złożone współrzędnie od podrzędnie złożonych, wskazywać zdania wtrącone i równoważniki zdań, nazywać związki wyrazowe, z zakresu słowotwórstwa znać pojęcia rodziny wyrazów i rdzenia, wiedzieć, czym są zapożyczenia językowe, z fonetyki – rozróżniać głoski i litery, umieć we właściwy sposób dzielić wyrazy na sylaby, odróżniać spółgłoski od samogłosek. Można zatem wnioskować, że w konkursie należało wykazać się sporą wiedzą i dużymi umiejętnościami, dlatego tym bardziej gratulujemy osieckim gimnazjalistom zajęcia wysokich pozycji na etapie województwa, a zadowolenie z własnej pracy, zdobyte nagrody i dyplomy niech staną się zachętą do polonistycznej rywalizacji w kolejnych edycjach „Omnibusa”. Podsumowując, życzę wszystkim, aby każdy z Was tak pracował, by na koniec zawsze mógł powiedzieć :
„FECI QUOD POTUI, FACIANT MELIORA POTENTES” –
„ZROBIŁEM, CO MOGŁEM, KTO POTRAFI, NIECH ZROBI LEPIEJ !”

Maria Babyszka   

Powrót do strony głównej