//

Dzisiaj jest czwartek
2 maja 2024
.
Temperatura powietrza
23.06 °C

.
Gości na portalu: 44
.
Polecamy
Woda zalewa Wyrzysk
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Falmierowo, dodano: 2010-08-29, godz.23:51

Dożynki 2010 w Falmierowie

Dzisiaj w Falmierowie świętowali rolnicy z Gminy Wyrzysk. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przy plaży nad jeziorem Falmierowskim, a następnie przemarszem przez wieś w kierunku boiska szkolnego.






































O godzinie 13-tej rozpoczęła się msza św. w intencji rolników, którą odprawił proboszcz parafii Gromadno, ks. Tomasz Szary.






Dalszą część imprezy poprowadził dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku – Czesław Pająk, a uroczystego otwarcia dożynek dokonał sołtys Falmierowa – Andrzej Trojański.



Na początek tej części odbyło się tradycyjne przekazanie przez starostów dożynek chleba upieczonego z tegorocznej mąki na ręce włodarzy gminy: Burmistrza Wyrzyska - Marii Bratkowskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej – Stefana Rymera.


STAROSTĄ dożynek był Pan Piotr Gajewski zam. w Falmierowie, który wraz z żoną Katarzyną prowadzi od 26 lat gospodarstwo rolne o powierzchni 44 ha w tym 9 ha sadu wiśniowo-jabłoniowego. W produkcji zwierzęcej dominuje chów trzody chlewnej. Pan Piotr w ubiegłym roku sprzedał ok.300 sztuk tuczników oraz 20 sztuk opasów bydlęcych. Na sprzedaż z produkcji roślinnej przeznaczane są buraki cukrowe z areału 3,5 ha. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Pan Piotr Gajewski jest członkiem Rady Sołeckiej sołectwa Falmierowo.

STAROŚCINĄ dożynek była Pani Beata Kleczka – matka 2-ki dzieci, gospodarująca od 18 lat wraz z mężem Henrykiem na obszarze 14 ha gospodarstwa w Polinowie, sołectwo Falmierowo. Państwo Kleczka specjalizują się w produkcji zwierzęcej. Prowadzą chów trzody chlewnej i sprzedają rocznie 200 sztuk tuczników. Poza tym sprzedawane są opasy bydlęce w ilości ok. 10 sztuk w ciągu roku.

WICESTAROSTĄ dożynek był Pan Jan Bąk gospodarujący na obszarze 27 ha w miejscowości Falmierowo. Pan Jan wraz z Żoną pracują w gospodarstwie od 23 lat. Mają trójkę dzieci. Gospodarstwo ukierunkowane jest na chów bydła mlecznego o produkcji rocznej 140 tys. litrów mleka. Produkcja roślinna w całości podporządkowana jest hodowli zwierząt.

WICESTAROŚCINĄ dożynek była Pani Teresa Stęposz, która wraz z mężem Włodzimierzem prowadzi od 16 lat gospodarstwo rolne o powierzchni 29 ha w Polinowie. Państwo Stęposz wychowują trojkę dzieci. Gospodarstwo nastawione jest na chów trzody chlewnej. W roku ubiegłym odstawiono do punktów skupu ok. 600 szt. tuczników. Poza tym sprzedano 12 szt. opasów bydlęcych. Zbiory w produkcji roślinnej przeznaczone są w całości dla zwierząt we własnym gospodarstwie.






Uroczystość dożynkowa była znakomitym momentem do odznaczenia medalami „Zasłużony dla rolnictwa” nadanym na wniosek Burmistrza Wyrzyska przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Odznaczenia otrzymali:
Krzysztof Lewandowski, który wspólnie z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha w miejscowości Konstantynowo. Tereny tej miejscowości charakteryzują się bardzo słabymi glebami i zaliczane są do obszaru o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Mimo tego rolnik specjalizuje się w chowie trzody chlewnej i bydła opasowego. W ubiegłym roku sprzedał 150 sztuk tuczników oraz 8 sztuk opasów bydlęcych. Produkcja roślinna, często zawodna w całości przeznaczona jest na potrzeby żywieniowe zwierząt.

Leszek Krzycki, który wraz z żoną Teresą prowadzi 20-to hektarowe wysokotowarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Falmierowo. Pan Leszek posiada duży, bo 39-letni staż pracy w rolnictwie. W ostatnich latach gospodarstwo ukierunkowane zostało na produkcję roślinną. W związku z tym rolnik zakupił znaczną ilość sprzętu mechanicznego, w tym kombajn zbożowy. Z uprawianych roślin typu rzepak i pszenica rolnik uzyskuje wysokie plony – odpowiednio 40 i 70 kwintali z hektara.

Włodzimierz Stęposz, który 16 lat samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Falmierowo. Obszar gospodarstwa 29 ha. Pan Włodzimierz specjalizuje się w chowie trzody chlewnej i opasów bydlęcych. Sprzedaje w ciągu roku ok. 600 sztuk tuczników oraz 12 sztuk bydła opasowego. Produkcja roślinna w całości jest podporządkowana produkcji zwierzęcej.

Tradycyjnie specjalnie do tego powołana komisja wybrała najlepsze wieńce dożynkowe. Wygrał wieniec przygotowany przez sołectwo Dobrzyniewo. Drugie miejsce zajął wieniec z Falmierowa, a trzecie z Glesna.

Uczniowie SP w Falmierowie przygotowali występy, a wśród nich znalazła się scenka, w której zgodnie z pewną tradycją na zakończenie żniw przygotowanym sznurem ze zboża związuje się ręce gospodarza, który musi się wykupić.

Gospodarz tego terenu – Burmistrz Wyrzyska Maria Bratkowska nie zerwała tradycji obdarowując dzieci z SP w Falmierowie nowymi strojami dla szkolnej drużyny piłkarskiej.

Na dalszą część artystyczną złożyły się występy zespołów Koraliki i Heyah, a także zespołu tanecznego z klasy 3 Szkoły Podstawowej w Falmierowie.












Wśród atrakcji dla najmłodszych znalazł się Dożynkowy Turniej Sportowy, którego organizatorem był UKS "Unikat" Falmierowo.

W dalszej części odbył się I Turniej Sołectw Gminy Wyrzysk. Ze względu na zbyt dużą ilość zdjęć relację z niego przekażemy w kolejnym temacie.

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.