//

Dzisiaj jest piątek
19 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
5.38 °C

.
Gości na portalu: 29
.
Polecamy
Jest budżet na 2024 rok i 14 mln na inwestycje
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2016-10-26, godz.12:24

Projekt „Kołobrzeska 15 - Laboratorium: chemia”

W ramach realizacji projektu „ Kołobrzeska 15 – Laboratorium: chemia” uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią uczestniczyli w wykładzie oraz zajęciach terenowych i laboratoryjnych, zorganizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Oddział Zamiejscowy w Pile. Grupa 30 uczniów z klas I i II pod opieką pań: Anicety Banaszak, Edyty Marzoch – Gryczki i oraz praktykanta – p. Pawła Białczaka udała się do Piły.


Pobyt w ZOD gimnazjaliści rozpoczęli od wysłuchania wykładu p. dr Szymona Łukasiewicza p.t. „Funkcjonowanie drzew i krzewów w warunkach miejskich. Wstęp do architektury krajobrazu”.

Dowiedzieli się, że krzewy i drzewa można zakwalifikować do 3 grup, w zależności od stopnia odporności na warunki glebowe:
I) grupa roślin najbardziej odpornych, np. drzewa liściaste
II) grupa wymagająca pasów zieleni
III) grupa wrażliwych, do której należą m. in. krajowe gatunki iglastych.





Doktor Łukasiewicz, pokazując fotografie, omówił przykłady drzew ukazujące zarówno pozytywne, jak i negatywne nasadzenia i działania pielęgnacyjne wokół zieleni miejskiej w różnych miastach Polski. Wnioski z tych przykładów mogą być wykorzystane nie tylko w profesjonalnym ogrodnictwie czy architekturze zieleni, lecz także w zakładaniu przydomowych ogrodów lub samodzielnym planowaniu nasadzeń drzew.


Po wykładzie dalsze zajęcia odbyły się naprzemiennie, w 2 grupach. Jedna z grup wyruszyła w teren wraz z p. Łukasiewiczem, który oprowadził po ścieżce dydaktycznej utworzonej w okolicy uczelni. Prezentował gatunki drzew i krzewów przekazując informacje na temat ich fizjologii, pochodzenia oraz wymagań co do warunków życia.




Drugi rodzaj zajęć to zajęcia laboratoryjne z p. dr Grażyną Grosińską. Tematem tych zajęć było wykrywanie odczynu kwaśnego, zasadowego oraz obojętnego za pomocą wskaźnika (oranżu metylowego). W kilkuosobowych zespołach uczniowie doświadczalnie mogli sprawdzić odczyn przygotowanych próbek. Kolejnym doświadczeniem, które mogli zaobserwować, był proces powstawania kwaśnych opadów z dymu spalanej siarki, przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych przez p. Grosińską.



Dzień spędzony w murach uczelni był dla uczniów bardzo ciekawy. Zajęcia z wykładowcami stanowiły uzupełnienie lekcji chemii i biologii o nowe, interesujące elementy i z pewnością mogą być zachętą do rozwijania uzdolnień i zainteresowań z dziedzin przyrodniczych.

   

Powrót do strony głównej