Dzisiaj jest wtorek
23 lipca 2019
.
Temperatura powietrza
16.50 °C

.
Gości na portalu: 26
.
Polecamy
Koniec roku szkolnego i powitanie nowego dyrektora
Nadchodzące wydarzenia
Zaproszenie na Sołtysówkę na Krajnie
   Wyrzysk, dodano: 2017-04-04, godz.15:11

Klasa patronacka i schody edukacyjne

„Segregacja – rewelacja” - klasa patronacka i otwarcie „schodów edukacyjnych” w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku.

Dnia 27 marca 2017 r. odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość otwarcia „schodów edukacyjnych” i ślubowania klasy patronackiej - IV b Związku Międzygminnego Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Swoją obecnością zaszczycili nas goście –Burmistrz Wyrzyska - pani Bogusława Jagodzińska, Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego PRGOK – pan Zygmunt Jasiecki, Radny Rady Miasta Piła i członek Zarządu ZM PRGOK –pan Jacek Bogusławski i przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Lipkowska.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III – VI wraz z wychowawcami i nauczycielami.


Dyrektor szkoły pani Danuta Buryta – Arndt przywitała przybyłych gości i nakreśliła ideę tego dnia. Zaznaczyła, że dzisiejsza uroczystość jest dla uczniów i całej szkolnej społeczności zaszczytem, ale i zobowiązaniem do bycia „Asami segregacji”, liderami w dbaniu o czystość i o segregowanie odpadów.


Goście w swoich wystąpieniach podkreślali, że do młodego pokolenia, do dzieci będzie należał świat i trzeba o niego dbać, segregując odpady, przetwarzając je, dbając o środowisko przyrodnicze, o zdrowy tryb życia. Zachęcali, aby uczniowie przekazywali swoją wiedzę rodzeństwu i rodzicom.Porozumienie o utworzeniu klasy patronackiej, którą jest klasa IV b, podpisali: Burmistrz Wyrzyska p. Bogusława Jagodzińska, Dyrektor szkoły p. Danuta Buryta- Arndt, przewodniczący Zarządu Związku PRGOK p. Zygmunt Jasiecki i członek Zarządu p. Jacek Bogusławski.Uczniowie patronackiej klasy IV b złożyli uroczyste ślubowanie. Obiecali, że: << zostaną super ekologami, którzy papierki, butelki, puszki, stare bambosze będą wrzucać w odpowiednie kosze, nie będą niszczyć drzew, pamiętać o kwiatkach, gdyż najładniej wyglądają na rabatkach, nie będą łapać, żab i biedronek ani innych małych stworzonek. A także: będą prosić rodziców o wycieczki rowerowe, a nie samochodowe, nie będą niszczyć ptasich gniazd, bo śpiew ptaków umila im czas , będą zbierać papiery, puszki, pudełka tekturowe, aby oszczędzać lasy sosnowe, będą jeść jabłka i pić soki owocowe, bo chcą być silni i zdrowi, nie będą spalać śmieci, bo to szkodzi zdrowiu wszystkich dzieci. >>Potwierdzeniem słów ślubowania była żywiołowo zaśpiewana piosenka- hymn Związku „Segregacja Rewelacja”.

Uczniowie klasy patronackiej wraz z panią Burmistrz i panią Dyrektor otrzymali z rąk przewodniczącego Zygmunta Jasieckiego ordery Wielkiej Zielonej Drużyny. Ordery były też przekazane wszystkim uczniom i są znakiem włączenia do społeczności dbającej o środowisko.
Dzieci z Wielkiej Drużyny Zielonych przedstawiły zebranym krótki program artystyczny złożony z piosenek i tańca w samodzielnie wykonanych strojach. Patronacka klasa uczestniczyła w odsłonięciu tablicy upamiętniającej to ważne wydarzenie i w otwarciu edukacyjnych schodów, zawierających hasła, które powinni znać i dzieci, i dorośli. Schody są w naszej szkole w dwóch miejscach i z pewnością osoby je przemierzające będą sobie przyswajały widniejące na nich ekologiczne hasła, a wszystkie zasady będą stosowane w praktyce. Uczniowie obejrzeli również film dotyczący zachowań proekologicznych. Z ciekawością wysłuchali prelekcji pana Zygmunta Jasieckiego, który zachęcił do dbania o porządek w klasie, parku i swoim najbliższym otoczeniu. Dodał, iż segregacja przynosi korzyści środowisku naturalnemu i jest sposobem na oszczędzanie surowców dla przyszłych pokoleń. Gość zobrazował swoje słowa w prezentacji multimedialnej i zachęcił zebranych do dołączenia do Wielkiej Drużyny Zielonych na portalu społecznościowym. Uroczystość zakończyła się spotkaniem z sympatycznym Bubą – psem terapeutą. Jesteśmy dumni, że od dziś cała społeczność szkolna należy do „Wielkiej Drużyny Zielonych” i swoją postawą będzie dawała przykład innym.


Nasza szkoła otrzymała obraz z cytatem z encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”. Słowa Papieża na pewno będą nam towarzyszyły każdego dnia i przyświecały idei dbania o Ziemię.

Na pamiątkę spotkania uczniowie przekazali gościom ekologiczne upominki, także te związane z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi.

Program i dekoracje sali przygotowały nauczycielki przyrody: Barbara Kornacka i Barbara Tucholska.

SP w Wyrzysku   

   Temat wyświetlono: 2974 razy.
Powrót do strony głównej    


Powrót do strony głównej    www.NaszWyrzysk.pl 2008-2019


Czas: 0.022203 sekund