//

Dzisiaj jest sobota
20 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
4.75 °C

.
Gości na portalu: 29
.
Polecamy
Jest budżet na 2024 rok i 14 mln na inwestycje
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2017-12-15, godz.00:04

Dzień Patrona Szkoły w wyrzyskiej szkole

Ty wnuku władasz
Numerycznym kodem
Dla ciebie hasła
W znakach algorytmu
I polem bitwy
Gra w układach struktur
Lecz gdy zwycięstwem
Uwieńczysz pomysły
Znajdź taką chwilę
Ludzkiego wytchnienia
Podejdź pod pomnik
CZYNU TWOICH OJCÓW
I wstrzymaj pamięć
W minucie skupienia



Tego dnia stanięto na baczność, uderzono w bębny, zabrzmiała muzyka, oddano hołd, pokazano gotowość do miłości Ojczyzny. Ciało przeszedł dreszcz, a w oku pojawiła się łza... Wszystkim zebranym towarzyszyły takie niemal odczucia, jak 99 lat temu na tej Wielkopolskiej Ziemi. Wówczas strach, dziś radość i szacunek. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj, wydarzenia te podszyte są nadzieją, która ociepla nasze serca i pozwala z dumą spoglądać na kolejne dni, które są przed nami. Słowami wiersza Eugeniusza Wachowiaka „Przesłanie dla wnuka” uczniowie powitali wszystkich zgromadzonych na niezwykle doniosłej uroczystości, jaką był Dzień Patrona Szkoły, który w tym roku odbywał się niemal w przeddzień setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.



8 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w bardzo uroczysty sposób uczczono Dzień Patrona Szkoły i 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w wyrzyskim kościele pw. Św. Marcina Biskupa, w której brała udział niemal cała społeczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście. Ksiądz wikariusz Waldemar Indycki nie tylko modlił się za Powstańców walczących w obronie Ojczyzny, ale również za nauczycieli, uczniów i rodziców. Po Mszy św. wszyscy udali się pod obelisk znajdujący się przy szkole podstawowej, który poświęcony jest Powstańcom Wielkopolskim Ziemi Wyrzyskiej i Krajny, gdzie w geście hołdu i szacunku złożono kwiaty. 
































Po tym doniosłym, pełnym zadumy wydarzeniu zebrani przeszli na salę widowiskową, gdzie powitała ich pani dyrektor Danuta Buryta-Arndt słowami, iż „Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia,  kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi.”. Podkreśliła, że obecny Dzień Patrona Szkoły odbywa się w przeddzień setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaznaczyła także, że to święto wpisało się już na stałe w tradycję szkoły i lokalnego środowiska. Dziękujemy naszym Patronom dzisiaj za to, że poświęcili dla nas swój największy skarb – życie. „Spotykamy się tutaj, by uczcić 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako społeczność szkolna pozostajemy dumni, że jesteśmy spadkobiercami idei, wartości, jakie przyświecały inicjatorom owego wspaniałego czynu. Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły wspominamy bohaterską postawę z lat 1918/1919, tych, którzy odwagą, patriotyzmem wyznaczyli nam wzniosły cel naszych działań. Powstańcy wielkopolscy najczęściej byli zwykłymi ludźmi, którzy słysząc, że rodzi się Polska, rzucali swe dotychczasowe zajęcia, by wziąć udział w walce o to, co tak bardzo ważne, tak bardzo wytęsknione, a tak niedawno jeszcze, niemal nieosiągalne - o bycie Wielkopolanami w Polsce” – powiedziała pani Dyrektor.










W tej doniosłej chwili byli razem wszyscy, którzy wspierają działania szkoły i pomagają w pracy dydaktyczno – wychowawczej wyrzyskiej placówki. Był to wielki zaszczyt, iż tak wielu znamienitych gości przybyło na tę uroczystość, by pokazać, że są im bliskie działania, które szkoła podejmuje na rzecz krzewienia wiedzy o Patronie – Powstańcach Wielkopolskich. Wśród gości, którzy zaszczycili wszystkich swoją obecnością byli:
- Burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska,
- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wiesław Radwański,
- Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wasiak,
- Radna Rady Powiatu Iwona Schulz,
- Radni Rady Miejskiej: Roman Łuka, Józef Jasik, Katarzyna Kowalska, Teresa Pinkowska, Stefan Wełniak,
- Historyk i Regionalista, członek Koła Nr 9 TPPW Wojciech Kicman,
- Historyk, Konserwator Zabytków, członek TPPW Roman Chwaliszewski,
- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska Barbara Piorunowska,
- Prezes TPW Piotr Holc,
- Przedstawiciele Koła PiS Iwona Perlińska, Henryk Codro, Józef Kołos,
- Prezes Klubu Łobzonka Edmund Pijanowski,
- Dyrektor Samorządowej Administracji Placówek w Wyrzysku Magdalena Strzałkowska,
- Były Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrzysku Henryk Plica,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią Jacek Wiśniewski,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Falmierowie Agnieszka Katarzyna Krzycka,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kosztowie Marlena Januszewska,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gleśnie Ewa Dmochewicz,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Maria Nowak,
- Dyrektor Przedszkola w Wyrzysku Iwona Pacała,
- Dyrektor Przedszkola w Osieku nad Notecią Alicja Badura,
- Dyrektor Domu Kultury w Wyrzysku Magdalena Smełsz,
- Kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wyrzysku Beata Borowczak,
- Przewodnicząca Rady Rodziców Edyta Lipkowska,
- Zastępca Komendanta Hufca im. Stanisława Staszica w Pile Bożena Wojciechowska,
- Harcmistrz Hufca im. Stanisława Staszica w Pile Ewa Pawlikowska-Zuba,
- Wnuk Powstańca Jana Orlińskiego Hubert Orliński,
- Przyjaciele szkoły, Rodzice, Rada Pedagogiczna i Uczniowie.

Duchowo łączyli się z nami także:
- Prezes Zarządu TPPW Stefan Barłóg, który przesłał wyrazy uznania dla działań Szkoły na rzecz przybliżania tradycji i wartości związanych z Patronami Szkoły oraz życzenia dalszych sukcesów dydaktyczno-wychowawczych w pracy wychowawczej popularyzującej dzieje i znaczenie Powstania Wielopolskiego.
- wnuk powstańca Jana Strosina Adam Ćwikliński na ręce Pani Dyrektor przekazał pozdrowienia pełne życzliwości, życząc sukcesów w krzewieniu patriotycznych postaw uczącej się młodzieży.



Burmistrz Wyrzyska – Bogusława Jagodzińska – w swoim przemówieniu mówiła, iż to ludzie, którzy poświęcili życie za naszą Ojczyznę powinni być przykładem dla nas. Burmistrz podkreśliła, że należy być dumnym, że szkoła w małym miasteczku, jakim jest Wyrzysk, może nosić imię tak zasłużonych osób i że wśród nas żyją ich potomkowie. Powiedziała także, że jest pewna, iż nasza gmina będzie nie tylko taką, która będzie niosła informacje o swoich przodkach w świat, ale także taką, o której na świecie będzie się mówiło, iż pielęgnuje pamięć o przodkach.



W imieniu Nieobecnego Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego głos zabrała Radna Rady Powiatu Iwona Schulz i odczytała list kierowany do Pani Dyrektor Danuty Buryty-Arndt, w którym to Starosta podkreślał, iż dzisiejsze wydarzenie ostanowi okazję do przywołania wspomnień oraz tworzenia ambitnych planów na przyszłość. Życzył, aby wzorami podejmowanymi przez placówkę byli bohaterowie Powstania Wielkopolskiego – zwycięskiego zrywu niepodległościowego sprzed niemal stu lat.


Głos zabrał także Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wasiak, który podkreślał, iż przemijający czas nie jest usprawiedliwieniem do zapomnienia i niezwykle cieszy się, że Szkoła Podstawowa w Wyrzysku nie tylko pamięta o Powstańcach Wielkopolskich, ale przede wszystkim tę pamięć pielęgnuje.


Członek TPPW, historyk i konserwator zabytków Roman Chwaliszewski w swoim przemówieniu zwracał uwagę, iż z wielkim sentymentem wraca w mury tej placówki, której jest absolwentem. Dodał, iż ziemia wyrzyska jest naznaczona krwią Powstańców poległych w walce, ale dziś widzi, że ta ziemia jest niezwykle żyzna. Wyraził także nadzieję, że szkoła nosząca tak dumne imię nigdy nie zapomni, jakie wartości są w życiu najważniejsze.













































Przez kilka godzin Szkoła Podstawowa w Wyrzysku była do cna kolebką polskości, w której najważniejszym elementem było podkreślenie, iż nasi patroni to postaci niezwykłe. Swoją wielkość i sławę nie zawdzięczają blaskom fleszy, ale codziennemu trudowi i spełnieniu obowiązku względem tego, co w życiu każdego człowieka winno być najważniejsze – Ojczyzny. Trzeba nam więc pomyśleć, czy coś z dążeń tamtego pokolenia ma dla nas, czyli współcześnie, wartość przydatną; czy jest tylko pielęgnowaną kartą kultury... Czasem podkreślając jedne sprawy, zapominamy o drugich. Czasem historia cierpi na zanik pamięci, kalendarze uczynnie rozwiewają kartki, fakt po fakcie... To słowno-muzyczno-taneczne przedstawienie przygotowali nauczyciele Szkoły Podstawowej: Małgorzata Jakóbek, Edyta Kałużna, Ewelina Popielarz-Zajdel, Wojciech Sobiech.



Dzień 8.12.2017 r. pozostanie w pamięci gości, dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów jako ten, w którym doświadczyliśmy wielkiej lekcji patriotyzmu i historii. Aby odpowiednio zakończyć owe doniosłe chwile posłużę się słowami wiersza, które zawsze powinny rozbrzmiewać w naszych sercach i umysłach:
„Ojczyzna - zwykłe słowo,
A tyle znaczy,
Ojczyzna - piękne słowo,
Jak je tłumaczyć?

Ojczyzna to my sami
To serca nasze własne
To nasza historia krwią pisana,
I to mieszkanie liche, ale własne.”


mgr Ewelina Popielarz-Zajdel   
zdjęcia: mgr Anna Poniewierska   


Powrót do strony głównej