//

Dzisiaj jest czwartek
18 kwietnia 2024
.
Temperatura powietrza
3.13 °C

.
Gości na portalu: 31
.
Polecamy
Ulica Kościuszki w Wyrzysku już gotowa
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
Nie tylko Wyrzysk
   Łobżenica, dodano: 2014.10.26, godz.12:36

Ślubowanie, przysięga i podpisanie umowy

Dnia 23 października 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy odbyły się ważne dla społeczności szkolnej uroczystości – podpisanie porozumienia o współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile, ślubowanie uczniów klasy pierwszej, przysięga pierwszej klasy wojskowej, przyrzeczenie pierwszej klasy ratownictwa medycznego oraz nadanie awansu kadetom klas wojskowych III a, III c i II c. Na zakończenie młodzież zaprezentowała program artystyczny.


Uroczystości w szkole rozpoczęły się o godz.12.00. Zebranych w szkolnej sali gimnastycznej Gości, Rodziców, Nauczycieli, Uczniów powitała Pani Lucyna Góra- Mrotek – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy. Swoją obecnością zaszczycili nas tego dnia znamienici Goście- Pan Mirosław Mantaj Starosta Pilski, Pan bryg. Robert Komarnicki – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Pani dr Alina Grochowalska z-ca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, Pan major Paweł Lech – zastępca Dowódcy 1 batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej wraz z pocztem sztandarowym, kapitan Tomasz Malicki reprezentujący Komendanta 12. Komendy Lotniska w Mirosławcu wraz z pocztem sztandarowym, Pani kapitan Małgorzata Matkowska, reprezentująca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Pile, Pan Stanisław Bolanowski – Podstarszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy, ksiądz Kanonik Karol Glesmer Proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy. Do szkoły przybyli także przedstawiciele lokalnych-powiatowych mediów.


Szczególnie serdecznie Dyrektor szkoły powitała bohaterów wydarzenia – uczniów klasy pierwszej i przybyłych na uroczystość ich rodziców oraz rodzeństwo. W swoim wystąpieniu użyła słów Joanne Kathleen Rowling: „Czasami trzeba przestać myśleć tylko o własnym bezpieczeństwie! Czasami trzeba pomyśleć o większym dobru!”, które odzwierciedlają postawy uczniów łobżenickiego liceum. Mówiła: „W naszej szkole uczniowie nabywają wiedzę, umiejętności i postawy pozwalające na zdanie egzaminu maturalnego z wysokimi wynikami, podjęcie studiów na wybranych uczelniach wyższych oraz świadome funkcjonowanie w życiu społeczno – gospodarczym”. Na szeroką skalę szkoła podjęła współpracę z uczelniami wyższymi, wojskiem, organizacjami, instytucjami pozarządowym. Wykazujemy dbałość o rozwijanie wśród uczniów obywatelskiej aktywności, o wszechstronny rozwój młodego człowieka, między innymi poprzez kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, właściwych postaw patriotycznych, społecznych opartych na takich wartościach jak: solidarność społeczna, niesienie pomocy potrzebującym, odpowiedzialność za powierzone zadania, zdyscyplinowanie. Pragniemy przygotować młodzież do działania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz walki z zagrożeniami.


Pierwszym punktem uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile. przez bryg. Roberta Komarnickiego – zastępcę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Lucynę Góra- Mrotek – dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy i Starostę Pilskiego Mirosława Mantaja, który objął patronat nad porozumieniemo współpracy. Zgodnie z porozumieniem KP PSP zobowiązuje się m.in. do : ..„wzbogacenia planu edukacyjnego szkoły w zakresie realizacji kształcenia z edukacji z bezpieczeństwa pożarowego, prezentacji bazy i sprzętu jednostki w Pile do demonstracji i ćwiczeń z zakresu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej, pomocy merytorycznej i dydaktycznej dla uczniów ZSP. Szkoła natomiast do udziału i wsparcia przedsięwzięć oraz inicjatyw KP PSP.




Następnie Pani Lucyna Góra- Mrotek i wychowawca klasy III c Pan Jacek Dominowski na mocy decyzji Dyrektora szkoły za, właściwą i wzorową postawę uczniowską, dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, wysoką frekwencję, godne reprezentowanie szkoły oraz zrealizowanie zadań szkoleniowych drugiego roku przysposobienia wojskowego, na stopień starszego kaprala kadeta mianowali uczniów klasy IIIa i IIIc: Agnieszkę Banach, Mateusza Borkowskiego, Oskara Kałużnego, Monikę Mrotek, Karolinę Stefaniak, Monikę Stefaniak, Ewelinę Wełniak, Aleksandrę Grzegorek, Izabelę Kempę, Natalię Nowicką, Aleksandrę Tuchalską i Julię Wilusz. Pozostali uczniowie tych klasy otrzymali stopień kaprala kadeta.

Z kolei grupę uczniów klasy wojskowej II c za, właściwą i wzorową postawę uczniowską, dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, wysoką frekwencję, godne reprezentowanie szkoły oraz zrealizowanie zadań szkoleniowych pierwszego roku przysposobienia wojskowego mianowali na stopień kaprala kadeta: Dominka Deja, Aleksandra Kempa, Sandra Klapa, Dawid Knioła, Karolina Lipkowska, Ewa Nagengast, Justyna Miszczuk, Karolina Pikulik, Kamil Skiera, Magdalena Suchowiecka, Sandra Tadych oraz Monika Wróblewska. Pozostali uczniowie tej klasy otrzymali stopień starszego kadeta.















Pani Dyrektor podkreśliła: „Awans to jednak szczególne zobowiązanie, by wyniki w nauce, zachowaniu i aktywna postawa w życiu szkoły stały się jego świadectwem, abyście byli godni noszenia munduru i reprezentowania imienia szkoły.”

Uczniowie klasy wojskowej i ratownictwa medycznego złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu słowa przysięgi wypowiedzieli uczniowie klasy I a – wojskowej, a słowa przyrzeczenia uczniowie ratownictwa medycznego.


Tegoroczni maturzyści – Ewelina Wełniak i Mateusz Borkowski – prowadzący uroczystość, zaakcentowali, że każdy człowiek, który stawia sobie cele i ma marzenia, aby je osiągnąć i zrealizować, potrzebuje wsparcia, pomocy, dobrej rady. Uczniowie, wręczając kwiaty, podziękowali Zarządowi Powiatu w Pile na czele z Panem Starostą Mirosławem Mantajem za okazywaną pomoc, wsparcie i akceptację nieszablonowych pomysłów Pani Dyrektor, Komendantowi Powiatowemu PSP w Pile za ogromną przychylność i podpisanie porozumienia o współpracy. Podziękowali również za współpracę, urozmaicanie programowych działań uczniom klas ratownictwa medycznego z-cy Dyrektorowi Instytutu Ochrony Zdrowia Pani dr Alinie Grochowalskiej z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im Stanisława Staszica w Pile. Komendantowi 12. Komendy Lotniska w Mirosławcu Panu Podpułkownikowi Bogdanowi Ziółkowskiemu i Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Pile – Panu Podpułkownikowi Tomaszowi Cieślakowi oraz Panu Podpułkownikowi Piotrowi Lewandowskiemu – Dowódcy 1 batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej z Bydgoszczy młodzież podziękowała za bardzo ciekawe, choć wyczerpujące zajęcia przysposobienia wojskowego organizowane w szkole, w jednostkach. Szczególne podziękowania otrzymali także Pan Stanisław Bolanowski – Podstarszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy m.in. za wsparcie ze szkolenia strzeleckiego i ksiądz Karol Glesmer Proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy za wsparcie duchowe.




Starosta Pilski Pan Mirosław Mantaj na ręce Pani Dyrektor złożył podziękowanie za perfekcyjność przygotowania uroczystości i wszystkich uczniów, zaangażowanie wielu osób. Zwracając się do pierwszoklasistów przyjętych w poczet uczniów zaznaczył, że przyszli do dobrej szkoły i powinni dobrze wykorzystać ten czas, aby ukończyć edukację z dobrymi wynikami. Słowa te potwierdził przedstawiając dane z informacji oświatowej informując o bardzo wysokich wynikach zeszłorocznych matur, które uzyskali absolwenci naszej szkoły. Dodatkowo przedstawił zrealizowane inwestycje w latach 2011-2014 na terenie i wokół szkoły. Swoje wystąpienie Starosta Pilski zakończył podziękowaniami skierowanymi do przedstawicieli instytucji współpracujących z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im.Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy za organizacje zajęć teoretycznych i różnorodnych, ciekawych, nieszablonowych zajęć praktycznych.



Pani dr Alina Grochowalska z PWSZ w Pile wyraziła radość ze współpracy ze szkołą, zapewniła, iż baza dydaktyczna uczelni będzie nadal służyć uczniom klas pierwszej i drugiej w czasie zajęć z ratownictwa medycznego.



Na zakończenie uzdolnione uczennice w koncercie przygotowanym pod kierunkiem p. Danuty Buryta – Arndt, wychowawczyni klasy Ia, zaprezentowały słowne – recytatorskie i muzyczne dedykacje gościom, rodzicom, pierwszoklasistom oraz koleżankom i kolegom. Piękne piosenki prezentujące piękny otaczający nas świat, pokazujące rozterki człowieka,ale też jego siłę i wiarę, rozbawiły, wprawiły w zadumę, wywołały nostalgię wszystkich zebranych uczestników tej uroczystości. Bo jakże nie śpiewać razem z wykonawczynią „Kolorowych jarmarków”, „Życia jak poemat” czy „O mnie się nie martw”…?

Na zakończenie Dyrektor szkoły podziękowała za przygotowanie uroczystości wszystkim pracownikom szkoły, młodzieży, rodzicom, gdyż bez ich wkładu, ogromnego zaangażowania i serca to ważne wydarzenie nie przebiegałoby tak pięknie i w tak podniosłej atmosferze.

Podziękowała także Gościom za przybycie, za udział w uroczystości, za ciepłe słowa pod adresem młodzieży i szkoły.


Uroczystość należy zaliczyć do bardzo udanych, wszyscy zdali w jej czasie egzamin. Jednak czas powrócić do codziennej pracy, do realizacji zadań, do wytężonej nauki, do kształtowania postaw obywatelskich, społecznych i patriotycznych młodzieży, do podejmowania nowych wyzwań.

Danuta Buryta-Arndt   
mjr rez. Jarosław Odrobiński    

   Temat wyświetlono: 591 razy.






www.NaszWyrzysk.pl 2008-2024